پیوند عاشورا و قیام حضرت صاحب الزمان علیه السلام


عضو شوید


نام کاربری
رمز عبور

:: فراموشی رمز عبور؟

عضویت سریع

نام کاربری
رمز عبور
تکرار رمز
ایمیل
کد تصویری
براي اطلاع از آپيدت شدن وبلاگ در خبرنامه وبلاگ عضو شويد تا جديدترين مطالب به ايميل شما ارسال شودآخرین ارسال های انجمن
900000 تومان


تاریخ : دو شنبه 18 آذر 1392
بازدید : 3593
نویسنده : یه بنده خدا

 

 
پيوند عاشورا و قيام حضرت صاحب الزمان عليه السلام

  بسم الله الرحمن الرحیم

 دراعمال روز سوم شعبان ، دعایی نقل شده که خداوند را در آن به حق سیدالشهداء علیه السلام قسم می‌دهیم از جمله اوصافی که در ابتدای دعا درباره‌ی ایشان آمده چنین است :

 … أن الائمه من نسله و الشفاء فی تربته و الفوز معه فی اوبته و الأوصیاء من عترته بعد فائمهم و غیبته حتی یدرکوالاوتار و یثاروا الثار و یرضواالجبار …(۱)

… که ائمه از نسل اویند و تربت او شفاست و سعادت با اوست در هنگام رجعتش پس از غیبت قائم ] ائمه [ تا اینکه تقاص ها را بخواهند و خون‌ها را طلب کنندو خدا را راضی نمایند .

در این دعا از امام عصر علیه السلام و یارانشان با عنوان کسانی نام برده شده که به انتقام سید الشهداء علیه السلام می‌خیزند ، خون او را طلب می‌کنند و با گرفتن تقاص آن خداوند را خشنود می سازند آن گونه که شام نیمه‌ی شعبان به زیارت سید الشهداء علیه السلام باید رفت ، روز سوم شعبان در معرض وزش نسیم میلاد حسین علیه السلام ، نام از مهدی علیه السلام برده می‌شود . گویی این دو همه جا باهم‌اند . هر لحظه که نام حسین علیه السلام برده شود ، یاد مهدی علیه السلام زنده می‌گردد.

 

عاشورای مهدوی

 می پرسی شاهدی دیگر ؟ می‌گویم روز عاشورا . راوی خدمت امام باقر علیه السلام می‌رسد و از ایشان می‌پرسد :

 « در این روز ] شیعیان [ چگونه یکدیگر را تعزیت و تسلیت گویند ؟ ایشان می فرمایند بگویند :

 عظم الله اجورنا بمصابنا بالحسین و جعلنا و إیاکم من الطالبین بثاره مع ولیه الإمام المهدی من آل محمد(۲)

خداوند اجر ما را در مصیبت حسین بزرگ دارد و ما و شما را از خون خواهان او به همراه ولیش امام مهدی از خاندان پیامبر قرار دهد .

 باز می‌بینی روز عاشورا بر قله‌ی مصائب باید نام صاحبمان را صدا بزنیم تا بلکه انعکاس این صدا ندای خیزش و خون خواهی باشد و ما را نیز از این خون خواهان قرار دهند . مسلماً شمشیر زدن در رکاب امام عصر علیه السلام به این هدف یاری کردن دین خداست و تکاپویی است در جهت تحقق وعده‌ی الهی خداوند بر فرشتگان عزادار !

توصیف امام حسین علیه السلام از امام عصر علیه السلام و یارانش

سیدالشهداء چنین به توصیف امام عشق و شمشیرمی‌پردازند :

 نهمین فرزند من صاحب امر است و اوست که میراث ] خدایی [ را تقسیم می‌کند و او زنده است .(۳)

« و هو حی » و او زنده است .این کلام امام حسین علیه السلام در وصف حضرت صاحب علیه السلام را بگذار کنار . آنچه شب نیمه شعبان در زیارت سیدالشهداء علیه السلام خواندی :« تو کشته‌ای اما نمرده‌‌ای .» می‌بینی که این هر دو بزرگوار به حیات بی‌زوال یکدیگر شهادت داده اند . امام حسین علیه السلام با یادآوری امام عصر علیه السلام به همه ی ما تذکر می‌دهند که خداوند یک شبه کار صاحب عالم را اصلاح می‌کند و ایشان را به فریاد شب زدگان و دلمردگان می‌رساند . حضرت سیدالشهداء علیه السلام چنین می‌فرمایند :

.. یصلح الله أمره فی لیله(۴)

خدا امر ]فرج [ او را یک شبه اصلاح می‌کند .

 در کلام امام حسین علیه السلام امید به ظهور موج می‌زند و این نویدی است برای منتظران امام عصر علیه السلام که بدانند ظهور می‌تواند بدون مقدمه و یکباره صورت پذیرد . اینگونه دست از دعا برندارند و دل به یأس نسپارند . چرا که به قول سید الشهداء علیه السلام عمر تاریخ به سر نمی‌رسد مگر آنکه روز ظهور طلوع کند .

 لو لم یبق من الدنیا إلا یوم واحد لطول الله ذلک الیوم حتی یخرج رجل من ولدی(۵)

اگر از عمر دنیا جز یک روز مانده باشد خدا آنقدر آن را طولانی می‌کند تا مردی از اهل بیت من خروج کند .

 در اندیشه‌ی سیدالشهداء علیه السلام همه‌ی ائمه‌ مهدی‌اند . اولین مهدی امیرالمومنین علیه السلام و واپسین مهدی امام عصر علیه السلام .

 و آخر هم التاسع من ولدی و هو القائم بالحق یحیی الله تعالی به الارض بعد موتها و یظهر دین الحق علی الدین کله و لو کره المشرکون . له غیبه یرتد فیها قوم و یثبت علی الدین آخرون فیؤذون و یقال لهم « متی هذا الوعد إن کنتم صادقین » اما إن الصابر فی غیبته علی الأذی والتکذیب بمنزله المجاهد بالسیف بین یدی رسول الله ....(۶)

و آخرین آنها نهمین فرزند من است و او قائم به حقیقت است که خداوند زمین را پس از مرگش به واسطه‌ی او زنده می کند و دین حق را بر تمام ادیان برتری می‌بخشد هر چند مشرکان را خوش نیاید برای او غیبتی است که عده‌ای در آن مرتد می شوند و عده‌ای بر دین خدا ثابت می‌مانند پس مورد آزار قرار می‌گیرند و به آنها گفته می شود « آن وعده چه هنگام است اگر راست می‌گویید ؟» آگاه باشید که صبر کننده بر عذاب و تکذیب ] در آن زمان [ همانند مجاهد شمشیر زن در رکاب رسول خداست .

 در عصری که اعتقاد به امام زمان علیه السلام کجروی و خرافه پرستی و ارتجاع شمرده می شود ،‌و در زمانی که دم زدن از آن بزرگوار از دید خیلی‌ها مطلوب نیست ،‌و همگی به غربت او راضی شده‌اند ، خوشا به کسانی که بر آزارها شکیبایی می‌ورزند و از تکذیب و انکارها نمی‌هراسند .

 این افق را امام حسین علیه اللام قرن‌ها قبل برای من و تو ترسیم نموده و اجر این صبر را شمشیر زدن در رکاب رسول خدا صلی الله علیه و آله تصویر فرموده است در حقیقت ایشان با این بشارت‌ ما را توصیه فرموده‌اند که دست از یاری فرزندشان نشوییم و از راهی که برگزیده‌ایم عقب نکشیم و وقتی از ما می‌پرسند « متی هذا الوعد إن کنتم صادقین » پاسخ بدهیم « ألیس الصبح بقریب » آیا صبح نزدیک نیست ؟

 

قیام عاشورایی قائم علیه السلام

زمین مرده به تعبیر ابا عبدالله الحسین علیه السلام با نفس مسیحایی امام عصر علیه السلام زندگی می‌یابد و دین خدا به رغم اکراه کفار همه‌ی زمین را خواهد پوشاند . می‌بینی پیوستگی را ؟ آن روز ، روز عاشوراست و ظهور عاشورایی آیت دیگری از بستگی این دو سرور دوست داشتنی :

یقوم القائم یوم عاشوراء(۷)

قائم روز عاشورا قیام می کند .

زیارت عاشورای سید الشهداء علیه السلام

 روز عاشورا زیارت سید الشهداء علیه السلام ثوابی افزون دارد ، به گونه‌ای که زائر حضرتش در این روز همانند کسی است که پیش روی ایشان جهاد کرده و در خون خود غلتیده . (۸) و کسی که چنین امام حسین علیه السلام را یاوری کند این گونه توسط پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله بشارت داده شده :

پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله به جگر گوشه‌شان امام حسین علیه السلام فرمودند :

طوبی لمن یقتل حولک (۹)

خوشا به آن که در اطراف تو به شهادت رسید .

پی نوشتها :

(۱)          مفاتیح الجنان ،‌اعمال روز سوم شعبان .

(۲)          مفاتیح الجنان ،‌اعمال روز عاشورا .

(۳)          بحار الانوار ، ج ۵۱ ، ص ۱۳۲ .

(۴)          همان ، ص ۱۳۲ .

(۵)          همان ،‌ص ۱۳۳٫

(۶)          همان ، ص ۱۳۳٫

(۷)          بحار الانوار ، ج ۵۲ ، ص ۲۹۷ .

(۸)          کامل الزیارات ، ص ۱۹۱٫

(۹)          همان ،‌ص ۵۷

منبع : پایگاه جامع عاشورا

 :: موضوعات مرتبط: مهدویت , معارف , , ,
:: برچسب‌ها: , پیوند عاشورا و قیام حضرت صاحب الزمان علیه السلام , حزقیال – فرضیه فضانوردان باستانی باطل است , بخش 2 , رابطه جنسی ، عشق بازی و عرفان در نگرش اشو , دعا و صلوات بر امام زمان(عج) فایده دارد؟! , شعبده ای پانصد ساله به نام نوسترآداموس + عکس , وهّابیت تکفیری؛ پیدایش , اهداف و ایده ها-بخش 3 , اخرالزمان , فراماسونری , شیطان پرستی , حمید علیمی , ,

مطالب مرتبط با این پست :

می توانید دیدگاه خود را بنویسید


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه:


در جـاده‎هاي مه آلـود انتـظار من مانده‎ام با دلي تنگ و بي‎قرار بـا آيـه‎هاي عاشــقانه مي‎روم از كوچه زمسـتان در پي بهــار تصــويـر كاج كهنــسال آرزو در قاب چشـم افق مانـده يادگار آن سـوگلي با همه مهـرباني‎اش آيد ز مـرز غــزل هاي ماندگار او مي‎رسد كنون با خنده‎هاي ناب از پلـكان طـــلايي افتــخار بـا واژه‎هاي زلال سـپيد عشـق از پشت قلـه غيبت رســد نگـار در مخمل سبز سحر شـود ‹‹رهـا›› اين قامت دريـا كه گشته رهسپار ************************ اگرپیشنهادی درباره ی سایت دارید می توانید پسشنهادتان را به ایمیل زیر ارسال کنید: nasimemouood7@yahoo.com madheeshg@iran.ir

آیا ظهورامام مهدی (عج)نزدیک است؟

تبادل لینک هوشمند

این وبگاه بار هرسایتی یا تبادلب لینک می کند.RSS

Powered By
loxblog.Com